Fundusze
Fundusze
Fundusze

Wykonanie dokumentacji projektowej, przetargowej oraz prowadzenie nadzoru autorskiego

Warszawa Zachodnia

PKP Polskie Linie Kolejowe szykują kompleksową przebudowę stacji Warszawa Zachodnia. Od 2021 roku będzie to węzeł przesiadkowy dla pociągów, tramwajów i autobusów.

- W najbliższym czasie wybierzemy wykonawcę dokumentacji projektowej. Warszawa Zachodnia będzie multimodalnym węzłem komunikacyjnym. Pasażer będzie miał możliwość wygodnego i sprawnego łączenia kolei z komunikacją miejską – mówi Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A cytowany w komunikacie spółki.

Plany te mają związek z zamiarem budowy przez miasto linii tramwajowej z Wilanowa do Dworca Zachodniego. Pod dworcem i torami ma znaleźć się tunel, w którym zamontowane zostanie torowisko.
Foto: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A / materiały prasowe

Kolej szykuje alternatywę dla I linii warszawskiego metra. "Dzięki połączeniu linii kolejowej ze Służewca, Lotniska Chopina i Piaseczna z linią kolejową w stronę Warszawy Gdańskiej powstanie po zachodniej stronie Warszawy równoległy do I linii metra ciąg północ – południe" - czytamy w komunikacie PKP PLK.
Foto: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A / materiały prasowe
Warszawa Zachodnia - największa stacja w Polsce

Warszawa Zachodnia to największa stacja kolejowa w Polsce pod względem wielkości ruchu pasażerskiego. W ciągu doby zatrzymuje się tu około 1000 pociągów i korzysta z niej około 60 tys. osób. W 2030 roku ta liczba ma się podwoić.

Jak podają PKP PLK, dla porównania Kraków Główny w ciągu doby przyjmuje około 300 składów, Wrocław Główny - 400, Warszawa Wschodnia - 800.

Przebudowa Warszawy Zachodniej ma rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć w IV kwartale 2021 roku.
Foto: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A / materiały prasowe

Warszawa Zachodnia to stacja na tzw. linii średnicowej. Powstała w ramach przebudowy tej trasy w latach 20. i 30. XX wieku. Po II wojnie światowej pełniła rolę podrzędnej stacji, dopiero w latach 70. zbudowano tunel, który połączył perony kolejowe oraz przystanek Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Dekadę później połączono stację kolejową z dworcem autobusowym. W 2015 roku otwarto nowy budynek dworca.

Źrodło: businessinsider.com.pl